42 211 85 00
recepcja@uroczyskoporszewice.pl

Aktualności

30 – lecie śmierci ks. Franciszka Blachnickiego

30 lat temu, 27.02.1987 w Carlsbergu, zmarł Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Papież Franciszek potwierdził dekretem heroiczność jego cnót, a do beatyfikacji potrzebny jest już tylko cud za wstawiennictwem śląskiego kapłana.

Ksiądz Franciszek był niezwykłą postacią polskiego Kościoła, gorliwym kapłanem i patriotą, który żył i działał w jednym z najtrudniejszych okresów historii Polski (II Wojna Światowa, okres stalinizmu i komunizmu). Jego życiorys obfituje w nadzwyczajne wydarzenia, które należy odczytywać w świetle wiary. Należą m.in. do nich ocalenie w czasie okupacji z kary śmierci, która miała być wykonana przez ścięcie, dokonane wówczas cudowne nawrócenie w celi przyniosło mu pewność, co do wyboru powołania kapłańskiego.

– To był kapłan, który odcisnął niezatarte piętno – w pozytywnym tego słowa znaczeniu – na historii Kościoła w Polsce. Ks. Blachnicki to twórca niezwykłych inicjatyw duszpasterskich, takich jak Krucjata Wstrzemięźliwości czy Ruch Światło-Życie, zwany potocznie ruchem oazowym. Jego działalność stanowiła potężny wyłom w monopolu na wychowanie, jaki usiłowała stworzyć ideologia komunistyczna – powiedział PAP dyrektor katowickiego oddziału Instytut Pamięci Narodowej dr Andrzej Sznajder (IPN jest współproducentem dokumentu pt. „Prorok nie umiera – Ks. Franciszek Blachnicki”).

– Jednocześnie ks. Blachnicki był jednym z najdłużej i najzacieklej represjonowanych duchownych w okresie PRL-u, a nawet już wcześniej, w czasie okupacji. Był też regularnie, przez cale lata, obiektem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa, która nie odpuściła mu nawet wtedy, gdy był już poza granicami kraju – dodał (za: http://gosc.pl/doc/3577747.Dzis-premiera-filmu-dokumentalnego-o-ks-Blachnickim).

Najbardziej znane dzieła ks. Franciszka to Ruch Światło –

Życie, w głównej mierze oparty na corocznych rekolekcjach formacyjnych oraz pracy całorocznej w kręgach, Krucjata Wstrzemięźliwości, odrodzona później jako Krucjata Wyzwolenia Człowieka, program Ad Christum Redemptorem przygotowany w odpowiedzi na diagnozę o spłycaniu się polskiego chrześcijaństwa.

Krościenko, Karol Wojtyła cały dzień w Krościenku; rano przewodniczył Mszy św.; w ciągu dnia spotkał się z grupami oaz młodzieży, studentów, księży, kleryków, sióstr zakonnych, dorosłych; wieczorem w Namiocie Światła słuchał wypowiedzi i śpiewał ze wszystkimi

Krościenko, Karol Wojtyła cały dzień w Krościenku; rano przewodniczył Mszy św.; w ciągu dnia spotkał się z grupami oaz młodzieży, studentów, księży, kleryków, sióstr zakonnych, dorosłych; wieczorem w Namiocie Światła słuchał wypowiedzi i śpiewał ze wszystkimi

Życie i dzieło ks. Blachnickiego przybliżają dwie audycje, linki zamieszczone poniżej:

http://lublin.tvp.pl/29116290/17-lutego-2017 Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie i Dyrektor Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego o ks. Franciszku Blachnickim i Ruchu Światło-Życie w TVP Lublin.

http://www.polskieradio.pl/7/5410/Artykul/1732461,Ksiadz-ojciec-rebeliant-i-prorok-Franciszek-Blachnicki Świetna audycja w Polskim Radiu o ks. Franciszku Blachnickim. Opowiadają m.in. Dorota Seweryn (jedna z pierwszych współpracownic ks. Blachnickiego), dr Robert Derewenda (od lat badający historię ruchu oazowego), bp Adam Wodarczyk (postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Blachnickiego), Marek Nowicki (badacz dziejów ruchu charyzmatycznego w Polsce) i inni.

X