42 211 85 00
recepcja@uroczyskoporszewice.pl

Aktualności

Litania loretańska

litania-loretanska

Litania loretańska to hymn na cześć Maryi, w którym wymienione są Jej przymioty, cnoty i przywileje, którymi obdarzył Ją Bóg. Wypowiadając słowa tej modlitwy nie tylko czcimy Matkę Boga w pięknie Jej stworzenia, ale i uczymy się być jak Ona – modląc się kolejnymi wezwaniami jesteśmy zaproszeni do tego, aby Ją naśladować.

Litania loretańska powstała w XII w., a nazwa pochodzi od miejsca, w którym była odmawiana i rozpowszechniania w Kościele. Było to Loreto we Włoszech, miejsce o tyle niezwykłe, że znajduje się tam Domek Maryi, w którym, jak mówi tradycja, mieszkała wraz z Jezusem Jego Matka. W Loreto przedstawiona jest z Dzieciątkiem, które wraz z Nią jest otulone jedną dalmatyką, a obie postacie mają ciemny kolor skóry.

W ciągu następnych wieków uzupełniano litanię o kolejne tytuły, niektóre z nich usuwano. I tak dodano następujące wezwania: Królowo Różańca Świętego (1675), Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta (1846), Matko Dobrej Rady (1903), Królowo pokoju (1917), Królowo Wniebowzięta (1950), Matko Kościoła (1980), Królowo Rodziny (1995). W Kościele Polskim dodane jest wezwanie „Królowo Polski”, które pochodzi z 1923 r. i pierwotnie brzmiało „Królowo Polskiej Korony”.

Kto nie może udać się do włoskiego Loreto, może odwiedzić polskie, które znajduje się województwie mazowieckim, w gminie Wyszków, nad rzeką Liwiec. To polskie sanktuarium maryjne nosi nazwę Loretto.

X