42 211 85 00
recepcja@uroczyskoporszewice.pl

Aktualności

Naród Polski i jego wiara wg Papieża Franciszka

Warto przypomnieć jakie miał spostrzeżenia Papież Franciszek po wizycie w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży, jakimi się podzielił podczas Audiencji Generalnej w dn.03.08.2016 r.

Przed obrazem Matki Bożej w Częstochowie otrzymałem dar spojrzenia Matki, która jest przede wszystkim Matką narodu polskiego, tego szlachetnego narodu, który wiele wycierpiał, a który dzięki mocy wiary i Jej macierzyńskiej ręki zawsze podnosił się na nowo. Tam, pod tym spojrzeniem, można zrozumieć duchowy sens pielgrzymowania tego narodu, którego dzieje są nierozerwalnie związane z Krzyżem Chrystusa. Tutaj dotyka się namacalnie wiary świętego wiernego ludu Boga, który strzeże nadziei poprzez próby; i strzeże także owej mądrości, która jest równowagą między tradycją a innowacją, między przeszłością a przyszłością. A Polska przypomina dziś całej Europie, że nie może być mowy o przyszłość kontynentu bez jego wartości założycielskich, których z kolei centrum stanowi chrześcijańska wizja człowieka. Wśród tych wartości znajduje się „miłosierdzie”, którego szczególnymi apostołami było dwoje wielkich dzieci ziemi polskiej: święta Faustyna Kowalska i święty Jan Paweł II – mówił papież Franciszek.

Jak dodał Ojciec Święty, jego podróż miała także perspektywę globalną

Perspektywę globalną, świata wezwanego do odpowiedzi na wyzwania związane z zagrażającej jemu wojnie „w kawałkach”. I tutaj wielkie milczenie wizyty w Auschwitz-Birkenau było bardziej wymowne, niż jakiekolwiek słowa. W tym milczeniu słuchałem, czułem obecność wszystkich dusz, które tutaj zginęły. (…) W tym wielkim milczeniu modliłem się za wszystkie ofiary przemocy i wojny – powiedział Papież.

X