42 211 85 00
recepcja@uroczyskoporszewice.pl

Aktualności

Polecamy film „Zerwany kłos”

zerwany-klos

Film „Zerwany kłos” przedstawia historię polskiej męczennicy, patronki Ruchu Czystych Serc – błogosławionej Karoliny Kózkówny.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku we wsi Wał-Ruda nad Dunajcem, 23 km od Tarnowa, w przysiółku o nazwie Śmietana. Była czwartym spośród jedenaściorga dzieci Jana i Marii z Borzęckich. Rodzice Karoliny byli ludźmi głębokiej wiary, należeli do Apostolstwa Modlitwy, Żywego Różańca oraz Bractw Wstrzemięźliwości i Komunii św. Wynagradzającej, a matka wielokrotnie wędrowała o chlebie i wodzie do pobliskich sanktuariów Maryjnych.

bł. Karolina 2

Karolina odznaczała się subtelnością i wrażliwością, zwłaszcza na ludzką krzywdę i biedę. Była pilna, obowiązkowa i pracowita, a źródłem jej motywacji było wewnętrzne zjednoczenie z Chrystusem. Modlitwa była jej potrzebna do życia. „Żeby się dostać do nieba – westchnęła kiedyś – jakby tam było dobrze”. Żywo odczuwała obecność Boga i Jego Matki, wiele czasu, po wykonaniu codziennych zadań poświęcała na modlitwę.

Warto jest wierzyć – Utwór z filmu „Zerwany kłos”: 

„Film „Zerwany Kłos” jest oparty na faktach, bowiem tę historię napisało samo życie. W tym filmie opowiadamy tak naprawdę dwie historie. Pierwszą z nich jest historycznie relacjonowana męczeńska śmierć bł. Karoliny, która zginęła z rąk carskiego, bestialskiego oprawcy, w obronie dziewczęcej godności i czystości. Drugim wątkiem jest dziewczyna, która została pohańbiona i musiała z tym piętnem żyć. To film o wielkim zwycięstwie miłości nad nienawiścią i poszukiwaniu miłości w cierpieniu. O tym będzie film „Zerwany Kłos” – mówi scenarzysta i reżyser Witold Ludwig.

Twórcy filmu tak prezentują jego fabułę: Trwa I wojna światowa. Carskie oddziały panoszą się w okolicach Tarnowa. Szesnastoletnia Karolina Kózkówna ponosi śmierć męczeńską w obronie wiary. Jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki. Dzieje bohaterów dopełnia Teresa, która nosi w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka Sorokina. Jakie będą losy pohańbionej Teresy? Gdzie kryje się sens męczeństwa bł. Karoliny?
Czy ojciec pogodzi się ze stratą umiłowanej córki? Film niesie przesłanie o sensie cierpienia, zwycięstwie miłości nad nienawiścią, a także wieść o tym, że wiara w Jezusa Chrystusa potrafi nieustannie odmieniać życie każdego z nas.

POSTER1_big

X