42 211-85-00
recepcja@uroczyskoporszewice.pl

Aktualności

Św. Agnieszka Rzymska

Św. Agnieszka Rzymska

Jako 12-letnia dziewczynka św. Agnieszka poniosła śmierć męczeńską w IV w. ne.  Miejsce jej męczeństwa można odnaleźć we współczesnym Rzymie, to Piazza Navona, pełen uroku plac powstały na miejscu starożytnego stadionu Domicjana, przy którym obecnie znajduje się pałac i kościół św. Agnieszki in Agone, a w centralnej części Placu mieści się fontanna Czterech Rzek (wł. fontana dei Quattro Fiumi).

Piazza-Navona

Już jako dziecko odkryła Boga, a w wieku 10 lat złożyła ślub czystości. Była wyjątkowo urodziwa, co zwracało uwagę wielu rzymskich młodzieńców. Nie chcąc złamać złożonego ślubu i pragnąc pozostać wierną Bogu, odmówiła synowi starosty Semporiusza, za co została skazana na śmierć. Prawo rzymskie zakazywało zabicia dziewicy, więc starosta rozkazał, aby zawlec ją nagą do domu rozpusty. W cudowny sposób Agnieszce wyrosły długie włosy przysłaniające jej ciało. Krzywdy nie wyrządziły jej również płomienie ze stosu, na którym miała zostać spalona. Odebrano jej życie przez ścięcie.

Św. Agnieszka w ikonografii przedstawiana jest z barankiem, ponieważ jej imię w łacinie, Agnus, oznacza baranka, a także symbolizuje czystość i niewinność. Do jej atrybutów należą palma i miecz.

Pomimo tak młodego wieku stała się mistrzynią męstwa, nie uległa namowom, ani zastraszaniu i nie wyrzekła się wiary w Boga. Św. Agnieszko, módl się za nami!

X