42 211-85-00
recepcja@uroczyskoporszewice.pl

Aktualności

Św. Antonii Opat

Św. Antonii Opat

Znany jest również jako św. Antonii Wielki lub Pustelnik. Zasłynął tym, że oddany Ewangelii zamieszkał na pustyni, aby tam służyć Bogu i ludziom. Mimo, że pragnął prowadzić życie ukryte i poświęcone kontemplacji Boga, wielu ludzi szukało u niego rady lub pragnęło naśladować jego styl życia. Przykład jego osoby był zatem bardzo wiarygodny i pociągający nie tylko dla jemu współczesnych. Podążający za nim zakładali pierwsze wspólnoty eremitów dając tym samym początki życia zakonnego. Z czasem pojawiły się różne reguły życia zakonnego, lecz wszystkie zawierały w sobie to, co było ważne w praktyce tego świętego: usunięcie się ze świata (lecz w służbie Bogu i ludziom), modlitwa, cisza i kontemplacja oraz praktyki ascetyczne.

Św. Antonii Pustelnik urodził się w środkowym Egipcie w 251 r. Wcześnie został osierocony przez swoich rodziców, którzy zostawili jemu i siostrze spory majątek. Idąc za radą udzieloną przez Jezusa ewangelicznemu bogatemu młodzieńcowi on również rozdał swój majątek ubogim, zabezpieczając jedynie życie swojej siostry. Jego oddanie Bogu znane jest dzięki św. Atanazemu, który je opisał sławiąc praktykę pustelniczego życia.

Św. Antonii do tej pory ceniony jest jako znawca nie tylko duchowej, ale i psychologicznej strony człowieka oraz jest znakiem sprzeciwu wobec łatwego chrześcijaństwa, które niewiele kosztuje. Dla nas, współcześnie żyjących, istotne jest również to, że św. Antonii choć nieustannie kuszony był przez złego ducha, przetrwał te próby dzięki nadprzyrodzonym wizjom, jakich udzielał mu Bóg wspierając go w duchowych zmaganiach.

kuszenie-swietego-antoniego

Hieronymus Bosch, „Kuszenie świętego Antoniego”, olej na desce, ok. 1490 Muzeum Prado, Madryt

X