42 211-85-00
recepcja@uroczyskoporszewice.pl

Aktualności

Św. Scholastyka

Św. Scholastyka

Czy ktoś słyszał o świętych bliźniakach? Tak, są, to św. Benedykt i św. Scholastyka, której wspomnienie obchodzimy właśnie dzisiaj. Od najmłodszych lat podążała śladami swojego oddanego Bogu brata bliźniaka. Uczestniczyła w jego podróżach, a gdy on zdecydował się na założenie  pierwszego klasztoru, ona w tym samym czasie założyła klasztor żeński.

Spotykali się raz do roku, a ich rozmowy były dla obojga niezwykle ważne. Podczas ostatniego ich spotkania, kiedy Święta przeczuwała, że już się nigdy nie zobaczą, nalegała, by brat został dłużej. On jednak nie chciał łamać reguły zakonnej. Nagle rozpętała się gwałtowna burza. Gdy brat zapytał siostry co się dzieje, ona przyznała, że modliła się gorąco do Boga o możliwość dłuższej rozmowy z nim. „Coś uczyniła, siostro moja? Nie mogę wrócić do braci, którzy dziwić się będą, że tak długo nie wracam” rzekł Benedykt. „Prosiłam cię, a ty mnie nie chciałeś wysłuchać. Zwróciłam się przeto do Boga i zostałam wysłuchana” odrzekła Scholastyka. „Jeśli ci tak spieszno, to idź teraz”. Siostra wykazała się większą miłością niż brat – skomentował tę sytuację św. Grzegorz.

Święta jest patronką dobrych rozmów, prośmy ją o wstawiennictwo u Boga, gdy pragniemy, aby rozmowa z kimś dla nas ważnym, była głęboka, szczera i podbudowująca.

X